یک ردیاب در حمایت از آنچه دوست داریم.

امروزه ردیاب های کوچک ، شارژی و بدون نیاز به سیم کشی که از لحاظ ابعاد بسیار کوچکند ، طیف گسترده ای از نیازها را پاسخ میدهند. ابعاد این ردیاب ها بسیار کوچک و گاهی به اندازه یک سکه است . جهت نصب بروی لوازم فلزی نظیر خودرو تا وسایل شخصی متناسب با وزن آن ها از آهن ربا استفاده میشود . استفاده از آهن ربا باعث می شود این جی پی اس های آهن ربایی یا همان شخصی براحتی در زیر خودرو نصب و مخفی شود .

از این ردیاب ها میتوان در محافظت از هر وسیله ای استفاده کرد . با استفاده از قطعات خاص و باتری های مناسب امکان استفاده از این ردیاب ها میتواند حتی دو هفته تا یکماه باشد. و این تنها با یکبار شارژ است . یعنی یکبار شارژ برای استفاده دوهفته تا یکماه . البته این زمان برای همه این جی پی اس ها یکسان نیست و حتی شاید چند روز باشد. اما زمان عمومی و غالب دو هفته تا یکماه است . در نتیجه در زمان خرید میبایست از این موضوع مطمئن شوید . البته این زمان در ردیاب های نظامی تا سه ماه نیز متغیر است . یعنی یکبار شارژ برای سه ماه استفاده ، اما ابعاد ردیاب های نظامی بسیار بزرگتر است . از ردیاب های آهن ربایی نظامی برای ردیابی خودرو استفاده میشود.

ردیاب های آهن ربایی نظامی بدلیل سنگینی باتری بزرگتر هستند و حجم بیشتری را اشغال میکنند . این ردیاب ها محدودیت ها و ویژگی های خاص خود را نیز دارند. قیمت جی پی اس های شخصی نسبت مستقیمی با مدت زمان نگهداری شارژ آن ها دارد . زیرا به نسبت آن از قطعات گرانتری استفاده شده است . این ردیاب ها میتواند بعنوان شنود نیز استفاده شود که در صورت سو استفاده منع قانونی دارد.

با وجود بیماری هایی نظیر آلزایمر در افراد مسن و امکان گم شدن آن ها در سطح شهر میتوان با استفاده از یکی از این ردیاب ها بسرعت مختصات فرد سالمند را یافته و به کمک او شتافت . همین موضوع باعث ضروری شدن استفاده از آن برای افراد سالمند می شود . برای حیوانات خانگی نیز امکان نصب آن بروی غلاده وجود دارد . ردیاب سگ و گربه نیز از دسته همین ردیاب هاست . جی پی اس های مخصوص سگ و گربه به همین طریق با نصب بروی غلاده بصورت آنلاین و آفلاین کار میکند . این امکان برای حمایت از کودکان نیز فراهم است . در صورت قرار دادن این ردیاب ها در کوله کودک یا دانش آموز میتوان از محل کودک اطلاع پیدا کرد . در صورت گم شدن کودک در یک مسافرت قطعا لحظات سختی برای والدین پیش خواهد آمد . درحالی که با نصب یک ردیاب شخصی در کوله یا قرار دادن آن در جیب کودک هر لحظه میتوان از موقعیت او آگاهی یافت. همینطور مسیر مدرسه نیز بسیار پراهمیت بوده و با کوچکترین تاخیری و نگرانی از وضعیت دانش آموز میتوان وضعیت دانش آموز را چک کرد .

این جی پی اس در یافتن موقعیت اشیا مهم نیز کاربرد دارد و در بعضی مدل ها که دارای سنسور شوک داخلیست میتواند بعنوان دزدگیر نیز استفاده شود .با نصب این ردیاب روی هر وسیله ای و مخفی کردن آن و درنهایت فعالسازی سنسور ضربه ، میتوان از آن به عنوان دزدگیر مخفی نیز استفاده کرد.

در بعضی از مدل ها که دارای سنسور شوک هستند ولومی نیز وجود دارد تا میزان حساسیت سنسور را بصورت دستی تنظیم کرد . در زمان استفاده از شوک سنسور ردیاب در صورت جابجایی وسیله یا ضربه به آن برای شما پیامک ارسال یا تماس گرفته میشود .

قطعا برای هر کسی در هر زمانی امکان استفاده از این ردیاب ها پیش خواهد آمد . وجود این جی پی اس های کوچک در هر خانه ای برا حفاظت از اشیا یا اشخاص ضروری خواهد بود.

ردیاب های شخصی در حالت های مختلف کار می کنند . شناخت این حالت ها قبل از خرید در انتخاب صحیح به شما کمک میکند .بعضی از این دستگاه ها بصورت آفلاین کارکرده و در صورت دریافت پیامک از شما مختصات جغرافیایی جی پی اس را برای شما ارسال میکنند . در این حالت امکان ردیابی آنلاین وجود ندارد . اما در برخی دیگر امکان ردیابی آنلاین با شرایطی خاص مختص آن ردیاب وجود دارد . مشترکا در اکثر این دستگاه امکان شنود نیز گنجانده شده است.

گرچه این محصولات در تامین امنیت بسیار مفیدند اما میبایست توجه کرد که استفاده بدون اجازه از آن منع قانونی خواهد داشت . خوشبختانه این دستگاه ها با ابعاد کوچک و وزن کم میتواند کمک شایانی به حمایت ما از امنیت خانواده مان کند . میتوان با آن از گم شدن عزیزان و پدر و مادر پیری که پا به سن گذاشته اند ، دارای بیماری هایی نظیر آلزایمر و اختلال حواس هستند جلوگیری کرد .

از طرفی میتوان از محل کودک خود در مسیر مدرسه مطمئن بود و استرس را به حداقل رساند . گاهی وجود اختلالاتی نظیر وسواس فکری لحظات مدرسه را برای پدر و مادر دلهره آور میسازد . درحالی که با استفاده از ردیاب مخفی فردی میتوان موقعیت فرزند خود را دید و بار زیادی از استرس این افراد را کاسته و موجب افزایش کیفیت زندگی آنان شد . نگهداری از حیوانات خانگی نظیر سگ و گربه و امکان گم شدن آن ها نیز مشکلیست که براحتی با استفاده از ردیاب های شخصی و مخفی حل میشود .

این ردیاب ها نیازی به نصب ندارند . برخلاف ردیاب های خودرو که دارای سیم کشی های زیادی هستند و بدون همه آن سیم ها بدرستی کار نمیکنند . تنها با یک پیامک میتوان این جی پی اس های فردی را پیکربندی و آماده استفاده کرد. در کل راه اندازی این جی پی اس ها زیر یک دقیقه و تنها با یک پیامک امکان پذیر است.